TR | EN
  • 0 312 285 76 77
  • 0 312 285 76 66
  • Doktor Sadık Ahmet Cad. No: 35
  • Balgat / ANKARA

Blog

ANKARA ERKEK ÖĞRENCİ YURTLARI TIP ÖĞRENCİLERİ

Tıp Bayramı'nın ortaya çıkışı, 14 Mart 1827'de İkinci Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçet'in önermesiyle kurulan ilk cerrahhane olan Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire'nin kurulmasıyla oluşmuştur.
Cerrahhanenin kurulmasıyla Türkiye modern tıp eğitimine başlamıştır ve okulun kuruluş günü olan 14 Mart tarihi de "Tıp Bayramı" olarak kabul edilmiştir.
Tıp Bayramı'nın ilk kutlaması 14 Mart 1919'da işgal altındaki İstanbul'da yapılmıştır. Tıbbiye 3. sınıf öğrencisi Hikmet Boran önderliğindeki tıp okulu öğrencileri, işgali protesto için toplanmış ve dönemin ünlü doktorları da destek vermiştir. Böylece ilk Tıp Bayramı, tıp sektöründe hizmet edenlerin yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. Günümüzde 1976'dan beri sadece 14 Mart günü değil, 14 Mart'ı içine alan hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta Tıp Haftası olarak kabul edilmektedir.Sağlık hizmetlerinin ülkemizde en üst sevyeye çıkarılması için fedakarca çalışan sağlık personeli  doktorların tıp öğrenimi gören öğrencilerin ve Eyüboğlu Erkek Öğrenci Yurdu Balgat şubemizde kalan Ufuk Üniversitesi Tıp,Yüksek İhtisas Tıp,Gazi Tıp ,Hacettepe Tıp öğrencilerimizinde Tıp bayramını Ankara Eyüboğlu Yurtları olarak kutluyoruz.