TR | EN
  • 0 312 285 76 77
  • 0 312 285 76 66
  • Doktor Sadık Ahmet Cad. No: 35
  • Balgat / ANKARA

Blog

KİTAP OKUMA ALIŞKANLIĞI

Daha küçük  yaşlarda, çocuklara  daha çok  zaman ayırarak, onun ilgi düzeyi ve yaşına uygun öykü, masal hikaye, resimli anlatım  kitaplarını okuyarak veya görsellerle kitap okuma sevme alışkanlığı  temeller atılabilir.
Evde hem aile ferdinin  hemde çocukların ulaşabileceği bir yere farklı türde kitapları içeren bir kitap köşesi oluşturulabilir. Eğer evde sürekli televizyon seyredilip hiç kitap okunmuyorsa çocuklarında kitap okumasını beklemek biraz zor  olabilir.
Kitaplar çocukların ilgi alanlarına göre ve çocukla birlikte seçilmelidir.-Anne babalar, çocukla birlikte alışverişe veya gezmeye gittiklerinde, bir kitapçıya ya da kitap-dergi reyonuna mümkünse kitap fuarlarına  uğramayı ihmal etmemelidirler.
Kitap okuma alışkanlığının kazanılmasında kütüphane kullanımının etkisi büyüktür. Bu nedenle çocuklar için çevre kütüphanelerin tanıtılmasına yönelik gezilerin yanında okul kütüphanesinin aktif kullanımı için yönlendirilmeleri gerekir.
Anne babaların ödül listesinde mutlaka kitap olmalıdır.Çocuğu sürekli okuması yönünde uyarmak heleki azarlamak yerine, kitap okuduğunda onu destekleyerek motive etmek daha doğru olur.
Yaşına uygun bir dergiye abone olması ya da düzenli bir şekilde takip etmesi için yol gösterilmeli çoçukların gereksinimleri doğrultusunda evlerde kitaplıklar oluşturulabilir.ebeveynler  belli zamanlarda belli sürelerde vakitlerini okumaya ayırması sağlanabilir.aileler okudukları şeylerin önemini anlatabilirler aileler çocuklarına verdikleri haçlıkların bir kısmını kitap almak için harcaması konusunda yönlendirme yapabilir.
Çocukların okuma alışkanlığı kazanmasında aileden sonra öğretmenlerin de çok önemli rolleri vardır. Öncelikle iyi bir okuyucu olarak öğrencilere örnek olan öğretmenler aynı zamanda temel okuryazarlığın okuma alışkanlığına dönüşmemesi halinde bir anlam ifade etmediğini, kitap okumanın öğrenim sürecicinin bir parçası olduğunu ve yaşam boyu sürmesi gerektiğini öğrencilere sürekli ifade ederler.Eyüboğlu Erkek Öğrenci Yurtlarında Kütüpanelerimizde ilginizi çekebilecek kitaplarımız bulunmaktadır.ve Milli kütüphaneye yürüyerek ulaşmanız mümkündür.